Plagg att älska livet ut – ett samtal om mode och hållbarhet

Influencern Lady Silver, 81 möter Mattias, 28 i ett samtal om mode och hållbarhet. Följ med när de skapar varsin kapselgarderob på Frölunda Torg. 

 

Vi vill att du ska gilla de kläder du köper hos oss så pass mycket och länge att du vill bära dem genom hela livet. Genom att tänka till och framförallt känna efter en extra gång innan du gör ett köp kan du skapa en hållbar garderob fylld med kläder du älskar.

 

I den här serien undersöker Lady Silver och Mattias hur man kan kombinera just hållbar konsumtion med shoppingglädje och en personlig stil. Längs vägen besöker de butiker, provar kläder och träffar butikspersonal som får agera experter.

 

Till sin hjälp har de också stylisten Kristin, som berättar vad en kapselgarderob är, varför den är bra att ha och hur man skapar den.

 

Hur ofta ska man tvätta sina jeans? Vad tycker Lady Silver om kjolar? Vilka material är miljövänligast? Och hur stylar man jeansjackan i vår? Se serien och inspireras!